História

vítajte na webovej stránke najobľúbenejšieho,najpopulárnejšieho a najstaršieho založeného kolektívného športu v našom meste. Futbal mnohé desaťročia spája milióny ľudí na celom svete. Nepozná hranice,rozdiely rás,svetonázorov,náboženstva. Je športom,ktorý prakticky realizuje všetko,čo sa od športu žiada - výkon,radosť , priateľstvo. Je to hra,ktorá má vyznávačov na celom svete a nie je to to inak ani v našom meste.

Na úvod mi dovoľte,aby som v krátkosti priblížil históriu nášho klubu. Futbalova cesta od svojich prvých krokov na provizornom ihrisku, až po súčastnosť je lemovaná obetavou prácou a výkonmi našich futbalistov, trénerov, funkcionárov a fanúšikov, ktorí neľutovali obetovať svoj voľný čas tomuto krásnemu športu. Nemožno vymenovať všetkých, čo sa vystriedali v tomto pelotóne, preto sa na úvod ospravedlňujem tým,ktorých som vynechal. Vznik futbalu v našom meste sa datuje z r. 1923. Z ďalekého Anglicka sa dostala táto hra aj k nám do odľahlého kúta sveta-do Veľkýck Kapušian.

Kto bol jeho prvým priekopníkom ? Nepopierateľné prvenstvo v rozvoji športu mal Szilárd Szépfi, ktorý na jar r. 1923 začal organizovať prvé športové podujatia. V tomto období šport predstavoval hlavne futbal. Športové ihrisko sa nachádzalo na bývalom ,,Rakodó´´. Prvé futbalové mužstvo malo zaujímavé profesíjne zloženie : Vojtech Kovács - bankový úradník ,Ladislav Hínek - český úradník,Antal Csengeri - roľník,Andrej Béreš- robotník,Szedlák-colník,Pavlinský-kováč.Vieme,že všetko so všetkým súvisí.Platí to aj vo vzťahu politika-šport.V r. 1923 už oficiálne existovala komunistická strana.Najväčším a najvýznamnejším oddielom robotnického športového zväzu bol futbalový klub známy pod názvom ,, TÖREK-VÉS´´ktorý založili Davidovič Jenó-mäsiar,Pasztirák Ľudovít-obuvník a Fedor-holíč.Ihrisko,miesto veľkých bojov bolo ,Páskom dúló´ . Voz,bycikel,nohy-to boli dopravné prostriedky,ktorými sa chlapci dostali na zápasy do Kr.Chlmca,Čopu,Užhorodu a Sečoviec. Od r.1932 mužstvo fungovalo pod názvom KTK ( Kaposi torna klub )-hráči pravidelne trénovali a boli účastníkmi ligových zápasov.Taká bola situácia v rokoch 1932-1938.V povojnovom období sa podarilo našim futbalistom husárský kúsok,keď pod názvom KŠK ( Kapušianský športový klub ) sa dostali zo 4.triedy až do krajskej ligy.

Legendárne mužstvo trénoval Saffa Gyurka : Köblös,Zselinsky,Sánta,Barlog,Strausz,Sponták,Dubinyi,Malay,Galgóczi,Vojtech Majoros (Dzigu) a ďalší.Veľkými osobnosťami tohto obdobia boli ešte : Imrich Kázsmér (Pange),Sziszák János, Reiskup Nándor,Medvecký,Weinrauch Tibor,Dudáš Antal,Kovács István,Vernársky Jozef,Gerbery Danyi,Vajo Pál a ostatní.Od r. 1953 do r. 1961 život mužstva riadil právnik Marics Gyula a jeho pravou rukou bol Szencsák János.V tomto období sa začali presadzovať už aj mladší hráči,ktorí pod vedením Alexandra Dudáša v spolupráci s Rudi báčim (Kiss Rudolf-bývalý tréner fínskej repre.) Futbalové mužstvo už pod názvom ,Dinamo´ oslavovalo postup do prešovskej A-ligy. Tvorili ho títo hráči:

Balogovci,Ladzson,Toth,Bárko,Breza,Straus, Galambosiovci,,Popovics,Santa,Szabo,Méhes,Sárosi,Takács, Sarkadi,Vajo,Dadu,Keleny,Basa,Szeman, Béres,Taraszovics a ostatní. Novými tvárami pod vedením trénera Jána Strausza boli : Pál,Kmetony,Koppeny,Barka,Virčíkovci,Duska,Mihajlo a Baloghovci.